oszczędności

Ciachajcie wszystko, co się da. Zapomnijcie o garażu, oknach dachowych, bajerach i wodotryskach.
Poczytajcie domza150tysięcy – nie wierzcie w kwoty bo są dawno nieaktualne a i od nowości były optymistyczne i wielu rzeczy nie uwzględniały.

Co się da odkładajcie na później.

Budowałem dom taki jak w podpisie (107m2 , ale faktycznie ma 117m2) .
Ja miałem bardzo dobre wyceny na usługi. Wykończeniówkę w duzym stopniu robiłem sam z żoną i tesciem.

Ale obecnie ceny już sa zupełnie inne i wiem że za te pieniądze co wybudowałem to bym już nie wybudował bo wyceny za usługi są dużo wyższe niż jeszcze kilka (naście) miesiecy temu ..

Myślę więc że dla BEZPIECZEŃSTWA bez 400tys nie ma co podchodzić do budowy …
Lepiej aby coś „zostało” niż aby zabrakło …

Sam widzę takich „optymistów” jak jadę do pracy gdzie się zaczeli budować kilka lat temu i domy rozpoczęte stoją , bo widać przeliczyli się z kosztami i .. roboty stanęły ..

projekt jest dobry ten co podałeś w linku miał 150m2 po podłogach ciężko byłoby go wybudować w 280 tyś.
Warunek jest jeden wykończeniówkę musisz robić całą sam aby się zmieścić, na materiałach nie ma co oszczędzać, na ociepleniu tym bardziej.
Poza tym mieszkasz w Rybniku a tam ceny większe niż w Małopolsce lub na Podkarpaciu.
Mój jako całość liczę z zagospodarowaniem działki 260 tyś tylko że ja robię wszystko sam prócz dachu i okien i drzwi zewnętrznych.
W 200 tyś bez mebli się zmieściłem taki miałem budżet dużo rzeczy miałem taniej z racji fachu.

Jest cień szansy, że jak po drodze dołożycie jeszcze trochę, to zamieszkacie.

I niech nie przyjdzie Wam do do głowy, że „zaoszczędziliśmy na tym X, to możemy wydać więcej na Y”. Nieprzewidzianych pomiary wentylacji  wydatków i tak będziecie mieli tyle, że wydacie więcej niż się wydaje i bez popuszczania pasa. Dyscyplina finansowa na każdym kroku, każde 20 i 50 zł utargowane czy zaoszczędzone się liczy. Niektórych inwestorów gubi podejście „a co to jest, te 120zł więcej w skali budowy domu” – ale już kilkadziesiąt takich drobiazgów robi różnicę.